e
sv

BÖCEKLER

241 Okunma — 03 Mart 2020 20:00
avatar

İnci Şahin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kur’an-ı Kerim’de bütün varlık âlemine ait pek çok ilmî hakikatler yanında, canlılar âleminin en küçük ve en fazla sayıda yaratılan böceklerin yaratılışlarındaki hassas nakışlara (sinek, sivrisinek, karınca, arı, bit, örümcek, kelebek, çekirge vb.) dikkat çekilmiştir. Ayrıca bunlardan üç tanesi (karınca, arı, örümcek) müstakil surelerin başına isim olacak şekilde Rabbimiz tarafından dikkatimize celbedilmiştir (Neml, Nahl, Ankebut sureleri). Toplu halde olarak yaptıkları iş bölümü, yardımlaşma ve akılları durgunluk verecek dayanışma özellikleriyle böcekler Allah’ın güzel isimlerinin tecellisinde muhteşem bir göreve sahiptirler, bakmasını bilelim.

Dünyada yaklaşık 400 milyon yıldan beri bulunan böcek türlerinin sayısı, diğer canlıların, insanlar ve memeliler de dahil olmak üzere, tamamından fazladır.  Böceklerin, yaklaşık 10 milyon kadar olduğu varsayılırsa bu rakam, dünyadaki canlıların %90 kadarı demektir. Ancak onlar o kadar küçüktür ki zaman zaman şaşılacak kadar kalabalıklaştıklarını ve ne kadar sıra dışı olduklarını fark etmeyiz bile. Örneğin; 1 milyar “kral kelebeği” (Bilimsel adı: Danaus plexippus) (Resim 1) Meksika ormanlarında kış uykusuna yatarken; sayısız “mayıs sineği” (Bilimsel adı: Rhithrogena germanica) (Resim 2) çiftleşmek için aynı anda ortaya çıkmaktadır.

Böcekler pek çok zorluklarla karşılaşır. Fakat gövdelerini her türlü koşulda yerine getirebilecek, bedenlerini kimyasal silah gibi kullanabilecek kabiliyetler ile donatılmışladır. Bunları nasıl ve neden yaptıklarını keşfetmek onların dünyasına girmek demektir. Örneğin bazı erkek güveler, dişilerini cezbetmek için arayışına girmezler, gövdesinin alt tarafından bir çift tüy çıkararak dişilerin ona gelmesini sağlayan kendi türüne özgü etrafına koku yaymaktadırlar (Resim 3).

RESİM 3. Erkek Güve (Bilimsel adı: Creatonotos gangis) (Kaynak: Onedio vebsitesi)

Tüm böcekler temelde aynıdır; 6 adet bacak ve zırhla kaplı bir gövde. Ancak bazı böcekler bazı uzuvları olduğundan daha abartılı sayılabilecek halde yaratılmıştır. Örneğin bir buğdaybiti, daha iyi savaşabilmesi için zürafayı andıran uzun boyunlu yaratılmışken (buğdaybiti (Bilimsel adı: Trachelophorus giraffa) (Resim 4), bir peygamber devesi (Bilimsel adı: Hymenopus coronatu) (Resim 5) çiçek kılığında avı için pusuya yatabilmektedir. Bir diğer böcek türü yapraklardan ayırt edilemeyecek derece renk ve şekilde yaratılmıştır (yaprak böceği (Bilimsel adı: Eophyllium messelensis) (Resim 6). Ayrıca pek çok böceklerin zırhları, korunmak veya kamuflaj için renk değiştirebilmektedir. Tüm bu yaradılış harikaları, böceklerin her doğal ortamı istila etmesine ve biz ne kadar mücadele edersek edelim küresel bir güç olmalarına engel olmamaktadır.

KAYNAKLAR

BBC Eart Belgeselleri, David Attenborough Belgeseli

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

BÖCEKLER