e
sv

Öğretmen yeni ekilen bir fidanın can suyunu verendir

180 Okunma — 11 Mart 2020 20:05
avatar

Ayyüce Aksoy

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

“Öğretmen yeni ekilen bir fidanın can suyunu verendir.”

        Okula başlayan her insan nelerle karşılaşacağına ve devamında neler olabileceğini düşünür. Öğretmenini sevip sevmeyeceğini , sınıfıyla anlaşıp anlaşamayacağını ve bunlar gibi birçok kaygısı olur. Öğretmen ise öğrencilerin bütün bu korkularının önüne geçip , alışmalarını sağlar.

        Her insan ona ilk bilgiyi öğreten , sahip olduğu bilgileri sevdiren , farkına varmasını sağlayan kişiye minnet duyar. Aynı yeni ekilen bir fidanın can suyunu veren kişiye duyduğu minnet gibi. Eğer o can suyu olmasaydı kuruması ve yaşamının son bulması olağandı. Can suyu verildiği için hayatının geri kalanını görebilecek ve hayatı boyunca can suyunu veren kişiye minnet duyarak yaşayacak. Mesela hepimizin ilk öğretmenleri ebeveynlerimizdir. Onlarda ne görürsek aynısını yapar , örnek alırız. Örneğin ; yemek yemeyi , konuşmayı hatta yürümeyi bile onları taklit ederek öğreniriz. Kaç yaşında olursak olalım , ailemize karşı kendimizi hep borçlu hissedeceğimiz gibi bize sahip olduğumuz her bilgide katkısı bulunan herkese , bir çiçeğin büyümesinde katkısı olan , onu sulayan , ilgi gösteren , bakımını yapan herkese minnet duyması gerektiği gibi minnet duymalıyız.

         Hayatımız boyunca bize yapılan iyilikler bir şekilde karşılık bekleyerek yapılmış ya da yapılacaktır. Fakat bir öğretmenin verdiği fazladan bilginin kendisine hiçbir faydası yoktur. Çiçeğe sadece güzel kokusunu duymak ya da polenlerinden yapılacak bal için değil de ona fayda sağlamak için ilgi gösteren biri gibi…

“Sahip olunan her bilgi fayda sağlamak için gösterilen fazladan ilgidir.

Ve bir çiçeğe gösterilen fazladan ilginin çiçek dışında kimseye faydası yoktur.”

Sıradaki içerik:

Öğretmen yeni ekilen bir fidanın can suyunu verendir