e
sv

BİTKİ VİRÜSLERİ

212 Okunma — 13 Nisan 2020 18:04
avatar

Bekleme Odası

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Virüs kelimesi 1720 yılında hazırlanan Philips sözlüğünde zehir yada kokmuş anlamına gelmektedir. Bitki virüs hastalıkları çok eski tarihlerde bilinmesine rağmen ilk olarak 1886 yılında Adolf Mayer tarafından tütün bitkilerinde Tütün Mozaik Virüs’ü (TMV) olarak adlandırdığı hastalığı ortaya koymuştur (Şekil 1). 1935 yılında ise tütün mozaik virüsü kristalize edilen ilk virüs olmuştur. Virüsler sadece elektron mikroskobunda görülebilmektedir (Şekil 2). Mayer’in bu bitki virüsü üzerine yaptığı çalışmalar virüslerin keşfinde önemli bir rol olmuştur ve virolojinin (virüsleri inceleyen bilim dalı) temelini atmıştır.

Şekil 0.1. Hastalanan tütün bitkisinin yapraklarında mozaik belirtisi

Şekil 2. Virüs parçacıklarının elekron mikroskop görüntüsü

Virüsler genellikle RNA içermektedirler. Genel olarak virüsler bir protein kılıfı ve bir nükleik asit sarmalından oluşmaktadır (Şekil 3). Virüs obligat parazittir yani sadece canlı hücrede çoğalırlar ve ölü dokularda gelişmemektedirler. Bitki dokularına yaralardan giriş yapmaktadırlar. Mekanik yaraların olduğu gibi böcek ve nematodların beslenmesi sonucu açılan yaralarda olabilmektedir (Şekil 4).

Şekil 3. Virüslerin yapısı

Şekil 4. Virüsün böcekler ile bitkiden bitkiye taşınması

Bitki virüsleri, bitkilerde hastalık oluşturma yeteneğine sahip olsa da insanlarda oluşan hastalıkların tedavisinde de kullanılabileceği görülmektedir. Bu açıdan bitki virüsleri, hayatımızda önemli bir yer edinmesi ve çalışılması gereken bir konudur. Araştırmacılar, bitki virüsünü (red clover necrotic mosaic virus) değiştirerek insan vücuduna göre uyarlanmış ve ilaçları, insan vücudunda diğer dokulara zarar vermeyecek şekilde belirli hücrelere taşınabilir yapmışlardır. Burada virüsler bir taşıyıcı görevi görerek, kemoterapi ilaçlarının kanser hücrelerine ulaşması sonucu ilaçların etkisinin daha da artırdığı bilinmektedir. Sizce bitki virüsleri ile başka neler yapılabilir?

KAYNAKÇA

https://www.sorhocam.com/konu.asp?sid=3104&tutun-mozaik-virusu%A0-tobacco-mosaic-tobamovirus-tmv.html
https://tr.qwe.wiki/wiki/Tobacco_mosaic_virus
https://studylibtr.com/doc/1070912/slayt-1—ankara-%C3%BCniversitesi-a%C3%A7%C4%B1k-ders-malzemeleri

“Nanoparticle ‘Smart Bomb’ Targets Drug Delivery to Cancer Cells”, physorg, 12/02/2009, “Sneaky Virus Packs Healthy Punch“, ncsu.edu, (Özden Hanoğlu, Bilim ve Teknik).

[su_box title=” Yazar:” style=”default” box_color=”#333333″ title_color=”#FFFFFF” radius=”3″ class=”” id=””] Ziraat Mühendisi Mustafa Kayabıyık [/su_box]

Sıradaki içerik:

BİTKİ VİRÜSLERİ