e
sv

POZİTİF PSİKOLOJİ -2

105 Okunma — 24 Nisan 2020 21:33
avatar

Alperen Kaya

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhabalar, Bekleme Odası ailesi geçen hafta pozitif psikolojiden genel olarak bahsetmiştik. Bu yazımızda pozitif psikolojisinin öneminden hayatımızdaki etkisinden genel olarak pozitif psikolojisin bizi nereye götüreceğinden, hayatımıza olan etkilerinden bahsetmeye çalışacağım. 

Pozitif psikolojide, danışan bireyin güçlü yanlarının üzerinde yoğunlaşıp kendisi ile barışması ve güçlü özellikleri sayesinde yaşama karşı daha çok olumlu yaklaşması hedeflenir. Bireyin zayıf olan yönünü güçlendirmek için direk müdahale etmek yerine , bireyin kendisini değerli veya becerikli hissetmesini sağlayarak stres ile başa çıkmasını sağlayabiliriz. Pozitif psikoloji var olan davranışlarımızı durdurmak yerine bireye istenilen davranışlara teşvik edilebilir. Pozitif odaklı ruh sağlığı hizmetleri süreç içerisinde bireylerin rahatsız oldukları durumları ya da koşulları ortadan kaldırırken aynı zamanda bireylere baş etme becerileri de kazandırmaktadır (Hefferon ve Boniwell 2010).

Günümüzde yazılan ve yazılmakta olan bir çok gelişim kitaplarında bahsedilen konular esasen pozitif psikoloji ilkerinden yola çıkılarak hazırlanır. Hayatımızda olan güçlü ilişkiler bize yaşam tatmini ve doyum sağlıyor. Pozitif psikolojide esas konu, küçük şeylerde mutluluk bulmak ve elindekilerin kıymetini bilerek pozitif anlar ve duygular yakalayabilmektedir. Hayatlarımızda bir takım olaylar yolunda gitmese bile insanın kendisi ile ilgilenen, bağlı olduğu ailesinin, akrabalarının ve arkadaşlarının onu düşününen kimselerin olmasının büyük bir değeri vardır. Bu değer olgusu bireylerin hayatında ki moral ve psikolojik yeterliliğini etkiler.

Bireyler ile olan ilişkilerimizde olumsuz durumlarda kalmadan önce kullanılan dile dikkat etmek, sözleri doğru kullanmak önemlidir. Kullandığımız dil olaylara bakış açımıza göre değişir unutmamak gerekir ki sıkıntı ve üzüntülerimizin kaynağı dışta değil, içtedir. Bu nedenle gerçeklerle yorumlarımızı birbirine karıştırmamalıyız. Yazımızın son kısmına gelirken pozitif psikolojinin sağlığımıza olan etkisine dikkat çekmek istiyorum.

Pozitif psikolojide literatür incelendiğinde mutlu ve psikolojik iyi oluş düzeyi yüksek insanların daha sağlıklı oldukları, bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu, özgüvenlerinin yüksek olduğu, sosyal desteklerinin yüksek olduğu, daha yardımsever oldukları hatta daha uzun yaşadıkları bulunmuştur .

KAYNAK ;

Gable L.S., & Haidt J. (2005). What (and Why) is positive psychology? Review of General Psychology, 9, 103–110.

http://static.dergipark.org.tr:8080/article-download/b936/ef4c/abe7/589750b2e267f.pdf?

Hefferon K, Boniwell I (2010) Positive Psychology. NewYork, McGraw Hill

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

POZİTİF PSİKOLOJİ -2