e
sv

GÖĞÜN KAPISI SİRİUS

176 Okunma — 27 Nisan 2020 21:38
avatar

Bekleme Odası

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Akyıldız olarak da bilinen Sirius, Büyük Köpek Takım yıldızında yer almaktadır. Sirius A ve Sirius B olmak üzere ikiye ayrılır. Gece göğün Ay’dan sonra en parlak çift yıldız sistemi Sirius A’dır. Aynı zamanda Sirius A bizim güneşimizden 2 kat daha büyük hatta 23 kat daha fazla parlaklığa sahiptir. Gizemciler güneşin gücünü sirius’tan aldığını ima etmişlerdir. Güneş bizim dünyamızı ısıtan güç Sirius ise metafizik alemini canlı tutan güç olarak kabul edilmiştir.
Sirius astronominin, mitolojinin ve okültizmin  de en önemli ögesi olmuştur.

Şekil 1. Sirius

Şekil 2. Sirius ve Güneş

300 küsür yıl önce keşfedilen Sirius hemen hemen bütün uygarlıklar tarafından kutsal sayılmaktadır. Hatta öyle ki Şanlıurfa’nın Örencik köyünde bulunan Göbeklitepe o dönem Şira yıldızı olarak da bilinen Sirius’a tapmak için inşa edilmiştir. Gökyüzünde basit bir nokta gibi görünen bu yıldızlar aslında nelere kadirmiş.

Şekil 3. Göbeklitepe Tapınağı


Yaşam algıdır derler. Yıldızlar bir astronomun gözünde yoğun ışık saçan plazma küreleriyken bazıları için bundan çok daha fazlasıdır. Sadece karanlık geceleri aydınlatmak için var olmadıklarını hepimiz biliyoruz. Akıllara durgunluk veren,güzelliğiyle ve uçsuz bucaksız büyüklüğüyle evren,bir şeyler öğrendikçe beni var eden,mutlu edendir. Sonsuz güzelliğin döngüsünde her gün yeniden doğmak ve ölmek.

Göklerin ihtişamlı yıldızları uzaklardan göz kırpar bizlere. Ne anlatmak isterler? Bu koca dünyada yalnız olmadığımızı mı? Yoksa “Yeryüzünde bizlerden sizin için bir tane var,keşfedin yıldızınızı” deme şekli midir? Bilimsel boyutta bir aynılık değil bu. Gülüşüyle,düşünceleriyle,hal ve hareketleriyle…kısaca var oluşuyla diğerlerinden daha farklı daha parlak.

Kaynakça

http://blog.milliyet.com.tr/yaradilisin-sirri-sirius-yildizinda-mi-gizli-/Blog/?BlogNo=434631
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Sirius
http://www.arkeotekno.com/pg_367_gobeklitepenin-kozmik-baglantisi-var-mihttp://kozmikanafor.com/en-parlak-yildizlar-sirius/

[su_box title=” YAZAR :” style=”default” box_color=”#333333″ title_color=”#FFFFFF” radius=”3″ class=”” id=””]Ceren İzgi [/su_box]

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

GÖĞÜN KAPISI SİRİUS