e
sv

MÜZİK VE İNSAN

189 Okunma — 27 Nisan 2020 21:47
avatar

Bekleme Odası

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Müziğin, insan ruhuna birçok açıdan etkiye sebebiyet verdiği bilim de dahil olmak üzere herkes tarafından kabul görülen bir olgudur.

Müzik, ruh halimizdeki değişikliklere ayak uydurur. Ruhun doyuma ihtiyaç duyduğu zamanlarda müzik yardıma koşabilir. Zira bu durum bende ziyadesiyle oluyor. Müzik, insanın var olduğu zaman kadar eskiye dayanır. Her yüzyılda, her çağda, farklı coğrafyalarda vücut bulmuştur. Doğrusu müziğin anatomik yapısını öğrenince geriye sadece müziği, kulağa hediye etmek kalıyor. Ben ruhuma dokunacak müzikleri, gereksiz sözler silsilesi diye tanımladığım müzik tarzlarına tercih ederim. Müzik öylesine derin bir kuyudur ki içine girmeden edemem. “İç sesimin yankısı”  olarak nitelendirdiğim bilhassa Fars müziği ve klasik müziği diğer birçok müzik türüne değişmem. Klasik müzik demişken Farid Farjad’ı anmamak olur mu hiç? Hele bir “Golha” sı var ki beni başka diyarlara götürür.

Müzik evrensel ise neden kendimi bilindik türler ve sanatçılarla sınırlandırayım ki? Hem gerçek bir müzik kulağına sahip olmak da zordur. Ne zaman müzikten bahsedecek olsam aklıma Nietzsche’nin şu sözü gelir: “Müziğin sesini duymayanlar, dans edenleri deli sanıyor.” Ben her daim müziğin melodisinden ziyade neyi anlattığına bakarım. Ruhumun derinliklerine inip inmediğine bakarım. Müzik, anlatmak istediğini anlatabilirse gerçek özgürlüğüne kavuşmuş olur. Yıllarca dillerde dolaşan, eskidikçe güzelleşen şarkılar anlatmak istediğini dinleyiciye aktardığı içindir. Bu yüzden yakalamıştır kalıcılığı. Yabancı olduğu için sözlerini anlamadığım ama ne anlatmak istediğini iliklerime kadar hissedebildiğim nice güzel şarkılar bilirim. İçimde saklayıp kimseyle paylaşamadığım nahif şarkılarım var benim.

Bir otobüste yolculuk ederken, gece kendi köşemize çekilirken, günlük işlerimizi yaparken, ve dahi hayaller kurarken yanımıza aldığımız azıktır müzik. Hayatın her anında varolması sebebiyle müzik, insanın kendine göre uyarladığı bir araçtır.

[su_box title=” YAZAR :” style=”default” box_color=”#333333″ title_color=”#FFFFFF” radius=”3″ class=”” id=””] Remziye Bakşi [/su_box]

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

MÜZİK VE İNSAN